خمیده دانشجو ایرانی دانشجو مهندسی کانادا

خمیده: دانشجو ایرانی دانشجو مهندسی کانادا دانشگاه دانشگاه پیاده رو پیاده روی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی تبعات مثبت و منفی تصمیم اوپک

پس از سختى ها و آسانى ها هایی که به علت زیاد کردن عرضه نسبت به تقاضا باعث کم کردن قیمت نفت در بازارهای جهانی شد، کشورهای تولید کننده نفت گرد هم جمع شده است و جه

تبعات مثبت و منفی تصمیم اوپک

تبعات مثبت و منفی تصمیم اوپک

عبارات مهم : توافق

پس از سختى ها و آسانى ها هایی که به علت زیاد کردن عرضه نسبت به تقاضا باعث کم کردن قیمت نفت در بازارهای جهانی شد، کشورهای تولید کننده نفت گرد هم جمع شده است و جهت کم کردن تولید به اجماع رسیدند،این تصمیم که تاکنون یک بار بر آن مهر تمدید خورده است تبعات مثبت و منفی بسیاری در کوتاه مدت و بلند مدت در پی خواهد داشت که ثبات قیمت مثبت ترین توصیه و احتمال جایگزینی نفت شیل منفی ترین توصیه این تصمیم محسوب می شود.

به گزارش ایسنا، تولید اعضای اوپک از ابتدای سال ۲۰۱۷ به مدت شش ماه از حدود ۳۳ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه به ۳۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه رسید و تولید اعضای غیراوپک روزانه حدود ۶۰۰ هزار بشکه کم کردن پیدا کرد تا مسئله مازاد عرضه اوپک برطرف شده است و طلای سیاه بعد از سال ها به روزهای روشن خود بازگشت، بازگشتی که مجددا با اجلاس هفته گذشته اعضای اوپک و غیر اوپک مهر تمدید به آن خورد و آینده طلای سیاه در بازارهای جهانی باز هم روشن شد.

تبعات مثبت و منفی تصمیم اوپک

کارشناسان بر این باورند میزان عرضه و تقاضا در بازارهای بین المللی نشان می دهد که این میزان تولید نفت کافی است و اگر قیمت ها روی ۵۵ دلار حفظ شود بازار تعادل خواهد داشت و تمدید توافق باعث تثبیت قیمت ها در یک محدوده ۴۸ تا ۵۵ دلار می شود در حالیکه اگر توافق حاصل نمیشد احتمالا قیمت ها به زیر ۴۰ دلار سقوط میکرد.

ثبات قیمت ها درحالی از سوی کارشناسان تضمین شد که تصمیم تولیدکنندگان بزرگ جهت تمدید کم کردن تولید تا مارس سال ۲۰۱۸، سرمایه گذاران مالی را مایوس کرد و به خروج آنها از بازارهای معاملات آتی منجر شد در حالیکه پالایشگاه ها در آسیا دلواپس مسئله کمبود عرضه هستند. به عقیده معامله گران مالی این توافق به معنای ادامه اشباع عرضه نفت بود در نتیجه بهای معاملات آتی ۵ درصد سقوط کرد و به نزدیک ۵۰ دلار در هر بشکه رسید.

پس از سختى ها و آسانى ها هایی که به علت زیاد کردن عرضه نسبت به تقاضا باعث کم کردن قیمت نفت در بازارهای جهانی شد، کشورهای تولید کننده نفت گرد هم جمع شده است و جه

تجربه ثابت کرده است در بازارهای فیزیکی هفته ها یا ماه ها طول می کشد تا نفتکش ها محموله های نفت به ارزش حداکثر ۱۰۰ میلیون دلار را تحویل دهند، بر این اساس پالایشگاه ها می خواهند بدانند آیا ناچار خواهند بود تامین کنندگان جدیدی را جست و جو کنند.

همچنین بعضی ار روسای غول های بزرگ نفتی عقیده دارند تمدید توافق کم کردن تولید به معنای احتمال فراتر رفتن تقاضا از عرضه در سال ۲۰۱۷ است که جهت نخستین بار در چند سال گذشته خواهد بود. این مسئله پالایشگاه ها را ناچار خواهد کرد استفاده از ذخایرشان را شروع کنند و قیمت ها را حداقل تا زمانی که تولید به سطح مصرف زیاد کردن پیدا کند، اوج خواهد برد. در سال ۲۰۱۷، تقاضای جهانی احتمالا از عرضه فراتر می رود و قیمت های نفت خام احتمالا تا آخر سال به ۶۰ دلار در هر بشکه زیاد کردن پیدا می کند.

از سوی دیگر با زیاد کردن ۱۰ درصدی تولید نفت شیل از اواسط سال ۲۰۱۶ که تولید آمریکا را به ۹.۳ میلیون بشکه در روز رسانده هست، تولیدکنندگان آمریکایی به یک منبع عرضه جایگزین مهم تبدیل شده است اند.

تبعات مثبت و منفی تصمیم اوپک

این تولیدکنندگان به سرعت جای خالی اوپک را پر کرده اند. طبق آمار تحقیقات و آینده نگری های نفت تامسون رویترز، در چهار ماه نخست سال ۲۰۱۷ به طور میانگین ۳۷۴ هزار بشکه در روز نفت از آمریکا به آسیا رفته هست. در حالیکه این رقم در سال ۲۰۱۶ تنها ۴۸ هزار بشکه در روز بود. به نظر می رسد کم کردن عرضه اوپک با تولید بالاتر نفت در آمریکا جبران می شود.

واژه های کلیدی: توافق | میلیون | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs