خمیده دانشجو ایرانی دانشجو مهندسی کانادا

خمیده: دانشجو ایرانی دانشجو مهندسی کانادا دانشگاه دانشگاه پیاده رو پیاده روی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری پا تو کفش‌شان نکن!

چند وقت بود که رسانه ها انتقادات تندی را از ژیلا امیرشاهی، مجری باسابقه تلویزیون منتشر کردند که با ابراز نارضایتی بابت استفاده از بازیگران به عنوان مجری گفته ب

پا تو کفش‌شان نکن!

پا تو کفش ارزش نکن!

عبارات مهم : سینما

درباره بازیگرانی که در مقام اجرا جایگاه جدیدی به دست آورده اند…

چند وقت بود که رسانه ها انتقادات تندی را از ژیلا امیرشاهی، مجری باسابقه تلویزیون منتشر کردند که با ابراز نارضایتی بابت استفاده از بازیگران به عنوان مجری گفته بود: اگر ما به حیطه کار بازیگران نزدیک بشویم، ممنوع التصویر می شویم و بارها این اتفاق افتاده هست. جهت خود من بارها پیش آمده که پیشنهاداتی جهت حضور در تئاتر داشته ام؛ ولی از سوی مدیران تلویزیون چنین اجازه ای بهم داده نشده. ولی این اتفاق کاملا برعکس است و بازیگران سینما و تلویزیون به آسانی نقش یک مجری را در برنامه های تلویزیونی ایفا می کنند.

اینها اگرچه از قول ژیلا امیرشاهی نقل شد؛ ولی در کل می تواند حرف و سخن بی شمار همکاران این مجری مشهور باشد. کسانی که ادعا می کنند میان بازیگر بودن و مجری بودن تفاوت و فاصله زیاد است و بازیگران نباید این فاصله را نادیده گرفته و پا توی کفش مجریان بکنند. دلایل متعددی جهت اعتراض به این مسأله می تواند برشمرده شود که شاید مهمترین آنها امنیت شغلی باشد؛ چراکه هنگامی که مجریان می بینند معدود وقت های کاری و شغلی که می تواند سکوی پرتاب آنها از نظر اقتصادی و البته اشتهار باشد، در اختیار کسانی قرار می گیرد که از حیطه ای دیگر آمده و خود را میهمان ناخوانده سفره تلویزیون کرده اند، برآشفته شده است و دست به اعتراض می زنند.

پا تو کفش‌شان نکن!

اما حتی اگر این علت را هم نادیده بگیریم و نگاه مان فقط و فقط به اصل مسأله باشد؛ باز هم نمی توانیم این عنوان را کتمان کنیم که حضور بازیگران در تلویزیون به عنوان مجری در سال های اخیر دارای حواشی بی شماری بوده هست. در حقیقت با این که در کشورهای متفاوت حضور بازیگران مطرح در اجرای بعضی برنامه ها و شو و تاک شوهای تلویزیونی امری مرسوم هست، ولی در این مرزو بوم این پدیده همیشه، به خصوص در این سال های اخیر که این حضور پررنگ تر شده، بحث آفرین و پرسش برانگیز بوده هست. انگار نه انگار که یک بازیگر هم مثل هرکس دیگری این وقت را باید داشته باشد که در یک حیطه تازه هم استعدادها و توانایی هایش را آزموده و به اصطلاح در پی وقت های تازه باشد؛ مثل هر حیطه دیگری که این آزادی باید جهت افراد متفاوت وجود داشته باشد و اصلا و اساسا بر این اساس است که قوانین و قواعد من درآوردی ازجمله سهمیه هر سال فیلم اولی ها و… در یک شرایط آزاد و مناسب چیزی جز یک شوخی کودکانه ولی تلخ نمی تواند به شمار آید…

این روزهای اخیر که خبر شروع قریب الوقوع شوی روزانه اکبر عبدی به کارگردانی محمدحسین لطیفی منتشر شده؛ حضور بازیگران جلوی دوربین های برنامه های اجرا محور و گفت وگو محور تلویزیون یک بار دیگر باعث حرف و حدیث های فراوانی شده است و راجع به این اتفاق انتقاد و اعتراض و تحلیل های گوناگون و جورواجوری که گاه به شوخی هم پهلو می زنند، رواج یافته هست. یکی این توصیه را حاکی از شهرت طلبی بازیگران می داند و دیگری از سیری ناپذیری آنها. ولی کسی به این توصیه اشاره نمی کند که این امر هر دلیلی داشته باشد تفاوتی در این واقعیت ایجاد نمی شود که اتفاقا عالی ترین و پرمخاطب ترین برنامه های مجری محور این چند وقت اخیر همان هایی هستند که این بازیگران مجری شده است روی صندلی اجرا نشسته اند…

در ماه های اخیر تنها در شبکه نسیم هفت برنامه روی آنتن رفته اند که مجریان آنها پیشتر و زیاد به عنوان بازیگر آشنا می شدند. در این زمینه علاوه بر خندوانه با رامبد جوان و دورهمی مهران مدیری؛ باید به کودک شو با اجرای پژمان بازغی، وقتشه با اجرای کامران تفتی، کتاب باز با اجرای امیرحسین صدیق و سروش صحت و برنامه هزار داستان با اجرای هنرمندانی نظیر کتایون ریاحی، رضا فیاضی، گیتی خامنه، مسعود رایگان، فاطمه گودرزی، شهره لرستانی، الهام پاوه نژاد، کیهان ملکی، سیما تیرانداز، سام قریبیان، رضا داوودنژاد و… اشاره کرد. زنان قصه ما با اجرای فریبا کوثری و نیز اجرای برنامه تلویزیونی استندآپ به وسیله امیرمحمد زند دیگر حضورهای بازیگران در مقام اجرا را تشکیل می دهد. از تجارب سابق بازیگران در مقام مجری نیز باید به برنامه هایی با اجرای بهنوش بختیاری، محمدرضا شریفی نیا، روشنک عجمیان، بیژن بنفشه خواه، الهام چرخنده، محسن افشانی، جواد رضویان، رویا نونهالی، مهران غفوریان، احمد نجفی، داریوش ارجمند، علیرضا شجاع نوری، اردلان شجاع کاوه، حسن جوهرچی و … اشاره کرد.آنچه در پی می آید نگاهی است به مهمترین برنامه هایی که در ماه های اخیر بازیگران بر صندلی اجرای آنها نشسته اند…

رامبد جوان
مثل یک معمار…
چند سالی می شود که رامبد جوان با اجرای برنامه خندوانه تبدیل شده است به یکی از دو صورت مهم تلویزیون در مقام مجری برنامه های شبانه پرمخاطب. بازیگری که با حضور در سریال منزل سبز به مخاطبان معرفی شد و بعد از آن در سینما تجربیات مختلفی را به عنوان بازیگر و کارگردان پشت سر گذاشت. رامبد جوان که در اوایل کارش در سینما چندان موفق نبود، اجرای چند برنامه را در کارنامه اش دارد؛ نخستین اجرای جوان با موفقیت بسیاری مواجه شد و همین امر زمینه را جهت ساخت و اجرای برنامه های بعدی اش فراهم کرد. در گپ یک بار دیگر این موفقیت را تکرار کرد و علی رغم انتظار، یلدای این خونه و گوشه دل شمرون موفقیت خاصی برایش نداشتند. ولی به نحو شگفت انگیزی موفقیت و اشتهار او در مقام مجری مقارن شد با دوران موفقیتش در سینما آن هم به عنوان کارگردان که محبوبیتش را همه گیر کرده است…جوان تاکنون چند سری از برنامه خندوانه را ساخته و روانه آنتن کرده هست. او راجع به خندوانه می گوید: ساختن خندوانه براي من مثل نوشتن يک کتاب مهم براي يک نويسنده، مثل ساختن يک عمارت مهم براي يک معمار و مثل بزرگترين کاري است که يک آدم مي تواند براي خودش و جامعه اش انجام بدهد.

چند وقت بود که رسانه ها انتقادات تندی را از ژیلا امیرشاهی، مجری باسابقه تلویزیون منتشر کردند که با ابراز نارضایتی بابت استفاده از بازیگران به عنوان مجری گفته ب

درواقع اين برنامه، هم براي خود من و مسير حرفه اي و هنري ام اهميت دارد و هم براي مردم. اين برنامه براي من و مردم به يک اندازه مهم هست. من هم در اين برنامه همراه با تماشاچي ها و همراه با رشد خندوانه و پخته شدن آن رشد کردم و هنوز هم دارم همراه با مخاطبان برنامه توصیه هاي زيادي ياد مي گيرم و اصلا اين طوري نيست که بگويم ببينيد من چقدر شادم و هر چه در اين برنامه مي گويم را فوت آب هستم. من هم دارم با مردم، قدم به قدم جلو مي روم. به نظر من همه ما با هم همراه خندوانه تجربه به دست مي آوريم و مدام پخته تر مي شويم. مجموعه ما يعني خود ما به عنوان برنامه ساز، تماشاچي و خود برنامه. همه با هم به نوعي آگاهي مي رسيم و اين آگاهي هر روز نسبت به روز قبل بيشتر مي شود.

کامران تفتی
در ستایش عشق!
کامران تفتی دیگر بازیگری است که در چند وقت اخیر قبای مجری به تن کرده هست. این بازیگر که صورت تلخ و لحن بیان تندش او را یکی از دورترین گزینه ها به برنامه ای با محوریت علاقه و ازدواج جلوه می دهد، ولی در این برنامه نه تنها جا افتاده و تماشاگران را راضی کرده که حتی با افزوده شدن وجهی تازه به توانایی هایش طیف جدیدی از علاقه مندان را نیز به دست آورده است…

تفتی که علی رغم عرصه سریال سازی در سینما نتوانسته موقعیتی یکه و یگانه به دست آورد و تقریبا نمی توان فیلم خوبی در کارنامه اش یافت؛ ولی در وقتشه در اجرای برنامه ای با عنوان علاقه و ازدواج که نشانه مهم اش ترویج ازدواج آسان، شیرین و ممدوح بود که در قالب یک برنامه ترکیبی روی آنتن شبکه نسیم رفت، حضوری موفق و شیرین را به نمایش گذاشت. حضوری که باعث شد اجرای سری جدیدی از این برنامه نیز به او سپرده شود. تفتی راجع به وقتشه که یک برنامه ترکیبی در سبک های رئالیتی شو و استودیویی هست، می گوید: در برنامه وقتشه دو نشانه کلی وجود دارد، یکی این که جهت ازدواج جوانان که در کشورمان هیچ کار جدی در این سال ها صورت نگرفته، کاری انجام دهیم. در طول این سال ها در تلویزیون هیچ برنامه ای به طور حرفه ای در این زمینه ساخته نشده و وقتشه تنها برنامه ای است که جسارت کرده سراغ این عنوان برود و مباحث جدیدی در این زمینه را مطرح کند. توصیه دیگر این که ما قرارمان این است که مردم را نصیحت نکنیم و به آنها حکم ندهیم.

یعنی دنبال این نیستیم که به مخاطب مان بگوییم اگر این جور باشید به نتیجه خوبی می رسید، این جور باشید اوف می شوید!

کامران تفتی به انتقادهایی که راجع به مجری شدن بازیگران وجود دارد نیز پاسخ می دهد: شنیده ام که خیلی ها می گویند، این هم مجری شد. ولی هنر جهت من پکیج هست. هر کاری که در حوزه هنر بتواند وسیله ای باشد که من با مخاطبم حرف بزنم و دغدغه ام را بگویم، انجام می دهم. چنین چیزی از این شاخه به آن شاخه پریدن نیست. وقت اجرای برنامه ای چون وقتشه بیان، زبان بدن و نوع انتقال جسم جلوی دوربین عین بازیگری هست. درواقع من یک اکتورم که برنامه ای را جلوی دوربین اجرا می کنم و از همه عنصرهای بازیگری در آن بهره می برم. در کل حس نمی کنم جای کسی را گرفته باشم. تلویزیون، سینما، تئاتر، موسیقی و… به قدری وسیع است که کسی نمی تواند جای کس دیگری را بگیرد. اگر دوستی دچار این حس شده است باید در توانایی های خود شک کند.

برنامه هزار داستان
هزار شهرزاد!
می گویند به تعداد آدم ها داستان های شیرین و تلخ وجود دارد؛ داستان هایی که گاهی می توانند جالب تر از هر فیلمی باشند. برنامه هزار داستان با این نشانه که تصویرگر قصه های شنیدنی آدم های سرزمین کهن مان باشد، از جنوبی ترین قسمت کشور عزیزمان ایران تا شمالی ترین و از غرب تا شرق به دنبال راویان بوده و در قالب یک برنامه، دورهمی صمیمانه ای را شکل داده است.

پا تو کفش‌شان نکن!

مهمترین توصیه این برنامه در این بین حضور اشخاص آشنا شده است عالم سینما و تلویزیون است که در مقام هدایت کننده برنامه، برابر راویان می نشینند و شنونده قصه های آنها می شوند. بازیگرانی که هرکدام پیشینه ای پیش مخاطب دارند و هم نشینی آنها در یک سری از برنامه می تواند جالب ترین اتفاق ممکن جهت تماشاگران باشد. این قضیه علت گزینش بازیگران را به عنوان مجری یا به عبارت بهتر هدایت کنندگان بحث ها در این برنامه توجیه می کند. توصیه ای که از زبان تهیه کننده برنامه جواد فرحانی به این علت در دستورکار قرار گرفته است: مردم بازیگران و صورت های معروف را دوست دارند و علاقه مند هستند با آنها بنشینند و صحبت کنند. همچنین صورت ها، جایگاه ارزش را از مردم دارند، لیکن با حمایت آنها در کارشان رشد کرده اند. به همین علت از آنها جهت اجرای این برنامه استفاده کردیم که از دل مردم آمده اند و مشهور شده است اند.

یکی از سازندگان این برنامه مریم نوابی نژاد دراین باره می گوید: گفت وگو با بازیگران و صورت های معروف و اشخاص محبوب یا پرداختن به مباحث اجتماعی و حرف های مردم، دو دسته از برنامه های تلویزیونی را شکل داده اند که معمولا مورد توجه مخاطبان قرار می گیرد و علاقه مندان بسیار دارد، ولی به نظر می رسد این فرمول کمی دلزدگی ایجاد کرده و تماشاگران تلویزیون از این همه گفت وگوی تکراری خسته شده است اند. جهت برنامه هزار داستان به قالب های زیادی فکر کردیم و درنهایت به این نتیجه رسیدیم که صورت ها میزبان برنامه باشند و به جای پاسخ دادن به پرسش های مجری برنامه، خودشان پرسش بپرسند و با میهمانان برنامه گفت وگو کنند.

چنین شد که برنامه هزار داستان هر شب یک میزبان دارد که از بین سلبریتی ها گزینش شده است اند. تاکنون هنرمندانی چون فرهاد آییش، بهناز جعفری، سروش صحت، بهنام تشکر، امیرعلی دانایی، کتایون ریاحی، رضا فیاضی، گیتی خامنه، مسعود رایگان، فاطمه گودرزی، شهره لرستانی، الهام پاوه نژاد، کیهان ملکی، سیما تیرانداز، سام قریبیان، رضا داوودنژاد، سحر ولدبیگی و نیما فلاح این برنامه را اجرا کرده اند.

چند وقت بود که رسانه ها انتقادات تندی را از ژیلا امیرشاهی، مجری باسابقه تلویزیون منتشر کردند که با ابراز نارضایتی بابت استفاده از بازیگران به عنوان مجری گفته ب

شهره لرستانی که اجرای یکی از قسمت های این برنامه را برعهده داشته، راجع به هزار داستان می گوید: تجربه اجرا را دوست داشتم و برایم شیرین بود. البته متاسفانه نتوانستم برنامه را ببینم و بازتاب آن را متوجه شوم، ولی اگر دوباره پیشنهاد اجرا به من شود، حتما می پذیرم. شبنم فرشادجو نیز راجع به این که مقوله بازیگری سخت تر است یا اجرا می گوید: بازیگری سخت تر هست. با وجود این که تجربه اجرا دلنشین بود و کارگردان به من تأکید کرد که اجرایم خوب بود و باز هم این کار را انجام بدهم، ولی گفتم نه، من بازیگری را دوست دارم، مگر این که برنامه ای با چنین موضوعی باشد و در حد یک قسمت بخواهم اجرا کنم.

پژمان بازغی
یک پژمان دیگر
اگر پیش از شروع برنامه کودک شو از مردم نظرخواهی می شد که کدام بازیگر تلویزیون می تواند گزینه مناسبی جهت اجرای یک برنامه کودکانه باشد؛ شاید در آن رأی گیری جایگاه پژمان بازغی جایی در آخرهای صف بود. ولی به هرحال این اتفاق افتاد و پژمان بازغی روی صندلی اجرای کودک شو نشست و اتفاقا موفق هم شد تا یکی از شیرین ترین برنامه های شبکه نسیم حاصل این هم نشینی غیرقابل آینده نگری باشد…

بازغی حضوری دیرینه سال در سینما و تلویزیون دارد. بازیگر جوان سریال پرطرفدار آژانس دوستی خیلی سریع به سطح اول سینما و تلویزیون راه یافت؛ ولی متاسفانه از یک سطح خاص فراتر نرفت و هر لحظه همان ماند که در روزهای آغازین ورودش نیز بود. بازیگری با چندینه کار درجه یک چون سربازهای جمعه و دوئل که در ادامه نتوانست این روند را ادامه دهد؛ با این که در چند سال اخیر با فیلم هایی چون ناهید و اسرافیل گام هایی رو به جلو برداشته است…

کودک شو ولی چرخشی اساسی در کارنامه بازغی بود. یک مسابقه تلویزیونی با محوریت خانواده ها و فرزند هاشان که روی دیگری از پژمان بازغی را به مردم نشان داد. کودک شو رقابتی را بین کودکان سه تا پنج سال و والدین ارزش برگزار می کند. در این برنامه علاوه بر بخش رقابتی، صورت هایی از بخش های گوناگونی چون بازیگران سینما، تلویزیون، خوانندگان، ورزشکاران، فعالان حوزه موسیقی و… نیز به همراه فرزندان ارزش حاضر می شوند و در این قسمت هم برنامه هایی جهت میهمان خاص در نظر گرفته شده است هست. پژمان بازغی راجع به حضور در این برنامه می گوید: این برنامه با نشانه ایجاد و استحام خانواده است و من به علت علاقه ای که به این بحث دارم و برایم مهم هست، اجرا در این برنامه را پذیرفتم. حضور بازیگران و صورت های معروف سینما و تلویزیون به عنوان مجری در چنین برنامه هایی باعث جذب مخاطب می شود و این علت دیگری بود که بخواهم اجرای کودک شو را برعهده بگیرم.

مهران مدیری
هم درد و هم درمان!
موقعیت مهران مدیری در تلویزیون با این که امروز می تواند مشابه رامبد جوان باشد و هر دوی اینها اجرای دو برنامه موفق یکی دو سال اخیر را برعهده دارند، ولی این دو روند مشابهی را پشت سر نگذاشته اند و همان قدر که رامبد جوان کم کم به محبوبیت و موفقیت رسیده، مهران مدیری از همان ابتدا و با نخستین برنامه هایش در اوج شروع کرده و امروز که بر صندلی اجرای دورهمی می نشیند، سابقه حدود ٢٠ سال ایستادن در اوج برنامه سازی را در کارنامه اش دارد…

بازیگر و کارگردان مشهور و موفق آثار طنز تلویزیون و سینما که در دهه ٨٠ با مجموعه هایی مثل پاورچین، نقطه چین و شب های برره به اوج شهرت رسیده بود، دو سال پیش بعد از یک دوره چهار-پنج ساله دوری از تلویزیون در شبکه نسیم با برنامه دورهمی که تشکیل شده است بود از نمایش هایی با تم طنز اجتماعی که در کنار اجرایی که می توان آن را استندآپ کمدی به سبک مهران مدیری لقب داد؛ میهمان منزل های مردم شد و حالا که این برنامه در آستانه سه سالگی است به جرأت می توان گفت جای خود را در فرهنگ دیداری – شنیداری مردم باز کرده و به گویشی دیگر به عقیده اهالی فرهنگ از این تجربه نمره قبولی دریافت کرده است.

پا تو کفش‌شان نکن!

مدیری درخصوص دورهمی نیز اعتقاد دارد: بازشدن فضای تلویزیون جهت طرح بعضی پرسشها است که موجب می شود برنامه ای مثل دورهمی ساخته شود. پیش از این این گونه نبود. ولی رویکرد رسانه ملی اخیرا بازتر شده است و به بعضی ها این امکان را دادند که وارد خطوط قرمز شوند. خطوط قرمزی که البته چیز عجیب و غریبی هم نیست و زیاد به دغدغه های مردم مربوط می شود. من خودم کارگر زاده ام و افتخار می کنم که جنس درد را می شناسم و از درد مردم می گویم. و ولی دورهمی؛ به هرحال این برنامه نوروز ٩٧ تمام می شود. ما تقریبا با همه یا حداقل زیاد آدم های سینما و ورزش و حتی افراد تأثیرگذار حوزه های دیگر صحبت کردیم و به مباحث زیادی پرداختیم و فکر می کنم مسأله ای نمانده که طرح نشده باشد.

واژه های کلیدی: سینما | برنامه | بازیگر | برنامه | داستان | بازیگری | بازیگران | تلویزیون | تلویزیون | بازیگران سینما | بازیگر و کارگردان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs